BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Bordsfotogenlampa 10983190
*
nr 1098 3190
Bordsfotogenlampa
Majolika
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 mars 2017
kl 20:04:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/3 06:48:39
1
100 kr
24/3 13:27:07
2
150 kr
24/3 19:45:50
3
200 kr
27/3 10:55:34
2
250 kr
27/3 17:56:33
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
6027 Ljusstakar
Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, v..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:11
-
5179 Ljusstake
Tidigt 1900-tal, Glas, Dekor i form av sjöjungfru...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:28
*
Bordsfotogenlampa
nr 1098 3190
Bordsfotogenlampa
Majolika
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 mars 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/3 06:48:39 | 1 | 100 kr |
24/3 13:27:07 | 2 | 150 kr |
24/3 19:45:50 | 3 | 200 kr |
27/3 10:55:34 | 2 | 250 kr |
27/3 17:56:33 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
-
6027 Ljusstakar
Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, v..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:11 -
5179 Ljusstake
Tidigt 1900-tal, Glas, Dekor i form av sjöjungfru...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:28